• Divadelné predstavenie

• Žiakom I.N, II.N, a IV.C sa 5. 12. 2023 naskytla milá príležitosť. Navštívili Divadlo Andreja Bagara v Nitre. Prišli si pozrieť divadelné predstavenie Nevesta. Žiaci boli predstavením očarení. Aj keď téma koncentračných táborov nie je vždy ľahká, spracovanie bolo vynikajúce.

Samozrejme po predstavení nemohla chýbať návšteva vianočných trhov a nákupy v obchodnom centre. Celý deň ubehol veľmi rýchlo a my ďakujeme, že sme mohli žiakom poskytnúť aj takúto formu umenia.

• Novoročný punč

• Po zimných prázdninách sa vždy ťažšie rozbieha do učenia. Ani naši žiaci nie sú výnimkou. Tento rok sme si záver roka a aj jeho začiatok spestrili nealko punčom. Žiaci si priniesli ingrediencie. A začala sa práca. Strúhanie jabĺk, šúpanie pomarančov, varenie čaju. Vôňa pripravovaného punču sa niesla celou školou. Strávili sme krásne spoločné chvíle. Smiali sa na vianočných a zimných príhodách a bolo nám príjemne.

• Vianočná Budapešť

• Pred Vianocami sme sa zúčastnili výletu do Budapešti. Po príchode do hlavného mesta nasledovala krátka prehliadka s lektorom. Dokonca sme navštívili Tropicárium a nechýbali ani vianočné nákupy.

Popoludní sme navštívili vianočné trhy na Námestí Vörösmarty. Na  trhoch sme mali možnosť pochutnať si na typických maďarských kulinárskych špecialitách v doprovode príjemnej vianočnej hudby, ktorá sa niesla celým mestom. Samozrejme sme počkali do večera, aby sme sa mohli kochať krásnou rozsvietenou Budapešťou. Uvidíme, kam pôjdeme o rok.

• Záložka do knihy spája slovenské školy

• Ako každý rok sa naši žiaci zapojili do 12. ročníka celoslovenského projektu ZÁLOŽKA DO KNIHY SPÁJA SLOVENSKÉ ŠKOLY. Na hodinách slovenského jazyka s pani učiteľkou E. Chrkavou tvorili záložky. Téma tohto ročníka bola: Hrdinovia detektívnych románov. Žiaci boli veľmi kreatívni. Chcem všetkým triedam poďakovať za radostné a zmysluplné naplnenie posolstva tohto projektu, za vytvorenie originálnych, pútavých a inšpirujúcich záložiek do knihy. Niektoré boli naozaj krásne a výnimočné. Ďakujeme aj Strednej odbornej škole z Tisovca, s ktorou sme si záložky vymieňali. Žiaci si dokonca cez odkaz na záložke našli nových kamarátov a sú s nimi v kontakte. Do projektu sa tento rok prihlásilo viac ako 172 škôl s celkovým počtom 9 036 žiakov.

Už teraz sa tešíme na ďalší ročník tohto krásneho projektu.

• Červené maky

• Na pietnej spomienke k 105. výročiu od skončenia 1. sv. vojny a Deň veteránov sa zúčastnili aj žiaci I.N a II.N. Spolu s pani učiteľkou R. Krošlákovou a pánom riaditeľom P. Gogom navštívili miestny cintorín, kde si spomenuli na tých, ktorí bojovali za našu vlasť. Je dobré, že nezabúdame na našu históriu a zapájame aj mladých. Treba sa poučiť z chýb a pozerať sa dopredu na krajšie zajtrajšky.

A prečo používame práve symbol červeného maku?

Je to spomienkový kvet, ktorý sa nosí na počesť padlých vojakov. Maky vo všeobecnosti symbolizujú pokoj, spánok a smrť.  Pre kresťanov je symbolom utrpenia a obety. Práve preto sa stal červený mak kvetom 11. novembra.

Nezabúdajme, pamätajme a najmä poučme sa, aby podobných dní a spomienok bolo čo najmenej.