• Naša škola je zapojená do duálneho vzdelávania!

•

Duálne vzdelávanie je systém odborného vzdelávania a prípravy na výkon povolania, ktorým žiak získa vedomosti, schopnosti a zručnosti potrebné pre konkrétne povolanie. Tento spôsob štúdia sa vyznačuje  úzkym prepojením všeobecného a odborného teoretického vzdelávania na strednej škole s praktickou prípravou u konkrétneho zamestnávateľa.

• Systém duálneho vzdelávania je unikátny tým, že vytvára partnerský vzťah medzi zamestnávateľom a žiakom definovaný vo forme učebnej zmluvy. Ďalším dôležitým aspektom systému je  vzťah medzi zamestnávateľom a školou, uzatvorený na zmluvnom základe formou duálnej zmluvy. Tieto vzťahy predpokladajú efektívnu koordináciu teoretického a praktického vyučovania žiaka.

Stredná odborná škola potravinárska má uzatvorenú zmluvu o duálnom vzdelávaní s firmou TOPEC a.s. pre učebné odbory:

2978 H cukrár - pekár
      2982 F potravinárska výroba
      2962 H pekár

Výber uchádzačov na uzatvorenie učebnej zmluvy sa uskutoční na základe:

• študijných výsledkov žiaka zo základnej školy
      • záujmu žiaka študovať v systéme duálneho vzdelávania
      • osobného pohovoru s uchádzačom. Termín pohovoru bude stanovený po doručení prihlášky na strednú školu.

BENEFITY ŽIAKOV V SYSTÉME DUÁLNEHO VZDELÁVANIA:

Podstata systému duálneho vzdelávania = PRÍPRAVA NA POVOLANIE V REÁLNYCH VÝROBNÝCH PODMIENKACH U ZAMESTNÁVATEĽA

• prístup k najnovším technológiám, zariadeniam a materiálom
      • istota práce po absolvovaní strednej školy
      • podnikové štipendium (podľa rozhodnutia zamestnávateľa), odmena za produktívnu prácu
      • stravovanie v čase praktického vyučovania
      • prístup k firemným benefitom pre zamestnancov už počas strednej školy
      • získavanie pracovných návykov priamo počas štúdia
      • vyššia konkurenčná výhoda pre uplatnenie sa na trhu práce.

Všetky informácie o duálnom vzdelávaní (duál) na školách si môžete pozrieť na stránkach Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu a na stránkach Duálne vzdelávanie na nasledovných odkazoch:

Základné princípy systému duálneho vzdelávania

Žiak v systéme duálneho vzdelávania

Duálne vzdelávanie